Google+ Followers

29 Nisan 2011 Cuma

Kılık Değiştirme Uzmanları

Nefret maillerine dikkat.


Bilmem sizlerin de dikkatini çekti mi. Bir dönem çok moda olan, bağnazlık ve korku tacirliği yapan iletilerde son dönemde yine artış var.
Bunun kimler tarafından yapıldığı , ne derece planlı, örgütlü bir çaba olduğu ya da neden belli dönemlerde arttığı bizleri aşar. Sosyologlar ve tarihbilimciler bu konuda fikirlerini yürütedursunlar biz bu çirkin iletilerden bir örneği inceleyip bağnazlığa karşı uyanıklığımızı arttırmaya çalışacağız.

Propaganda ve nefret mailleri (artık sosyal medyada bunlar mail değil de başka isimler alsa da) çok farklı kılıklarla karşımıza çıkabiliyor ancak biraz incelendiğinde ister basit bir metin ister bir slayt sunusu hatta bir video olarak hazırlanmış olsun bunların ortak bir hedefe yönelik olduğu görülebiliyor ; Bir toplum kesimini, siyasi düşünceyi, inancı, milleti, ırkı hatta bazen belli sermaye grupları ve/veya şirketleri hedef alan ve karalama, zan altında bırakma, güvensizlik yaratma, tahammül etme ve beraber yaşama istencimizi zedeleme, korkuyu körükleyip hoşgörüyü ve sempatiyi törpüleme şeklinde değerlendirilebilecek bir hedef.

Bildiğiniz gibi sevmek tanımak ve bilmekle başlar, şiddet ise bilmemek ve korkunun sonucudur.

Geçen dönemin en acı olaylarından birisi olan büyük Japonya depremi ve tsunamisinin ardından tam da bu millete ,tüm farklılıklarımıza ve aradaki mesafeye rağmen, acıma, sempati ve deprem sonrası olgun duruşları nedeniyle saygımız artmışken bu tarz bağnaz iletilerin Japon karşıtı versiyonlarını görmek düşündürücü.

Sizlere ünlü bir sosyal ağ sitesinde paylaşılan bir sunuyu örnek olarak vermek istiyorum.

Başlığında "9.0 az bile. İşte bu yüzden deprem olmuş." gibi bir ifadenin yer aldığı videoda Japonya'da bebek ve cenin yemenin çok moda olduğu, lüks lokantalarda isteyenlere bebek yemeklerinin servis edildiği, hastaneler ve bakımevlerinden filanca yen karşılığında cenin ve hatta bebek alınabildiği gibi yazıların yanısıra son derece sevimsiz ve rahatsız edici fotoğraflarla bahsi geçen türde bir yemeğin hazırlanışı ve yenilişi gösteriliyor.

Burada videoyu ya da fotoğrafları paylaşmıyorum. Merak eden olursa internette bir aramayla hemen ulaşabilir.

Bu videonun veya videoyu hazırlarken kullanılan fotoğrafların sayısız forumda da paylaşıldığını ve son derece ırkçı ifadelerle sunulduğunu da gördüm.

Sosyal ağda ise sunuya gelen tepkilerin çoğu inanamama ve büyük hiddet içeren şekildeydi.

Gerçekten de o görüntülerden etkilenmemek elde değildi. İnsanlar, "bu gerçek olamaz ama gerçekse beter olsunlar" benzeri tepkiler veriyordu çoğunlukla.

İşin aslı ise şöyle. Çin'li bir sanatçı olan Zhu Yu'nun Şangay sanat festivalinde 2000 yılında sergilediği "Eating People" (Türkçesi İnsanları Yemek) isimli fotoğraf çalışması bir çok galeride sergilenmezken İngiltere'de Channel 4 isimli TV kanalında Modern Çin Sanatı konulu bir belgeselde 2001 yılında yayınlandıktan sonra internette Japon ve Çin karşıtı propagandanın malzemesi olarak kullanılmaya başlanır.

Bizde de depremden önce bazen Çinlileri bazen Japonları hedef alan bir malzeme olarak çeşitli forumlarda kullanılır. Hatta bazı siyasi ve dini içerikli tartışmaların olduğu forumlarda Çinlilerin düşmanları Türk'lerin çocuklarını da yedikleri belirtilir bu fotoğrafların altında. "Çekik gözlü",  "paytak yürüyen", ve "dinsiz imansız" gibi tabirler de gırla gider bu arada...

Bir çok yerde komünist rejimin bebek yemeği yasal hale getirdiğinden dem vurulur.

Sonuçta yüzbinlerce kişi de sormadan, araştırmadan, sorgulamadan bu tuzağa düşer..

Düşer de ne mi olur?

İnsanlığı ve vicdanı zayıflar. Yabancı korkusu onu sevgiye değil nefrete ve şiddete götürür.

Deprem ve tsunaminin Tanrı'nın verdiği bir ceza olduğunu düşündürerek merhamet duyguları törpülenir insanların.

Zamanında bazı zevzekler kendi memleketimizde olan depremden sonra da benzer iğrençlikte tepkiler vermişlerdi hatırlarsanız.

Onlar bebek yiyor, ötekiler müslüman değil, şunlar komünist, bunların gözleri çekik vs. vs.

O zaman acımayın. Yardım etmeyin. Zaten başlarına geleni fazlasıyla haketmişler.

Deprem sonrası çekilen bir kaç fotoğrafla başbaşa bırakayım sizleri ve başka da bir şey demeyeyim en iyisi...


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder